Czy mogę sprzedać auto na części?
Metod na pozbycie się starych czy niechcianych samochodów jest sporo. Możemy je podzielić na te legalne i te nieco mniej trzymające się prawa. Stacja Demontażu Pojazdów, złomowanie albo sprzedaż auta na części to tylko kilka z wielu możliwości.
- Jak legalnie rozebrać auto na części?
- Jak zezłomować stary samochód ?
- Jakich dokumentów potrzebujemy by zostało to przeprowadzone legalnie?
- Jak wyrejestrować samochód ?
Niebezpieczna forma sprzedaży samochodu.
Podejmując decyzje o samodzielnym pozbyciu się auta musimy pamiętać, iż łamiemy prawo i to aż dwukrotnie!
Po pierwsze, podejmując taki krok musimy pozbyć się samochodu formalnie, aby uniknąć płacenia składek OC lub kar wiążących się z ich nie opłacaniem. Możemy również zgłosić kradzież naszego samochodu, lecz to wiąże się z ponownym złamaniem prawa co za tym idzie karą pozbawienia wolności.
Równie niebezpiecznym sposobem jest rozbieranie samochodów w domowym zaciszu. Warto pamiętać ze jest to szkodliwe dla środowiska i wiążące się to z poniesieniem odpowiedzialności. Rozbierający samochód nie ma gwarancji, że żadne szkodliwe substancje nie wydostaną się i nie skażą naszego otoczenia. Oprócz tego po rozbiórce pozostają części, które są niezdatne do sprzedaży lub ponownego użytku takie jak tapicerki czy dywaniki. Te później często są spalane lub wyrzucane do lasów.
Kasacja lub złomowanie auta – ile płacą ?
Oddanie samochodu do kasacji jest najlepszym rozwiązaniem. Pozbycie się naszego auta wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne nawet jeśli nie posiada on wysokiej wartości. Z reguły stacje demontażu pojazdów odbierają lub przyjmują kompletne samochody bezgotówkowo. Ponadto Stacja Demontażu Pojazdów zajmująca się skupem aut, jest stuprocentowo legalna. Nasz samochód wcale nie musi być w pełni sprawny. Pozornie największą kwotę możemy otrzymać za samochód, którego waga obejmuje przynajmniej 90% masy wbitej w dowód rejestracyjny. Takie informacje możemy sprawdzić korzystając z kalkulatorów internetowych (na stronach SDP) lub kontaktując się bezpośrednio ze stacją.
Aby ostatecznie zakończyć sprzedaż musimy pamiętać o dostarczeniu dokumentów: ważnego dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu umowy kupna (jeżeli takowa istnieje) oraz tablice rejestracyjne i numer VIN. Po sprawdzeniu naszego samochodu otrzymujemy zaświadczenie, z którym należy się udać do urzędu komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu. Warto również zgłosić ten fakt do Towarzystwa Ubezpieczeniowego by zamknąć sprawę z wykupioną polisą.