Utrata dowodu rejestracyjnego to najmniejsza z konsekwencji jaka może nas spotkać w przypadku braku badań technicznych. Przeglądy nowych samochodów są ważne przez trzy lata, kolejny powinien być przeprowadzony po dwóch latach od eksploatacji pojazdu. Dla właścicieli pojazdów starszych niż 5 lat, historycznych lub posiadających instalacje LPG konieczne jest odwiedzanie stacji kontroli raz do roku. Jako iż okres przeglądu jest długoterminowy łatwo jest przeoczyć ten termin. Warto więc pamiętać, że gdy poruszamy się pojazdem bez aktualnych badań technicznych, musimy liczyć się z konsekwencjami.
Brak badań technicznych
Na pouczenie od policjanta, który wykrył brak pieczątki w naszym dowodzie, możemy jedynie liczyć, gdy ważność skończyła się kilka dni wcześniej, lecz nie jest to regułą. Funkcjonariusz niemalże w każdym wypadku ma obowiązek odebrać nam dowód rejestracyjny. Kolejnym krokiem jest otrzymanie zaświadczenia i udanie się z nim do stacji kontroli pojazdów. Należy pamiętać, że dokument nie jest „zastępcą” naszego dowodu rejestracyjnego i nie możemy dzięki nim poruszać się po drodze, a jego ważność mija po upływie 7 dni. W przypadku, kiedy policjant uznania, że nasz pojazd nie jest zdatny do użytku i zagraża pozostałym uczestnikom ruchu, może on zlecić odholowanie go na policyjny parking.
Wypadek a brak badań technicznych
Brak przeglądu podczas wypadku lub kolizji drogowej to najgorsze ze scenariuszy jakie mogą się wydarzyć. Podczas zawierania umowy z ubezpieczycielem podpisujemy klauzulę, która zobowiązuje kierowcę do prowadzenia aktualności badań technicznych. W sytuacji, gdy doszło do takiego incydentu ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty należnego odszkodowania lub całkowicie zablokuje środki. Będzie to miało miejsce w sytuacji, gdy stan techniczny pojazdu był przyczyną zaistniałej kolizji. W niektórych przypadkach na miejsce wypadku wzywany jest rzeczoznawca, który może uznać, że kondycja naszego samochodu nie miała wpływu na incydent. Zwykle tego typu sprawy rozwiązywane są na drodze sądowej i trwają latami.
Zastępca dowodu rejestracyjnego?
Jeżeli nasz samochód pozytywnie przejdzie diagnostykę pojazdu, pracownik wyda nam zaświadczenie o jego przeprowadzeniu, ważne 30 dni. Działa ono zastępczo jedynie w przypadku posiadania poświadczenia otrzymanego uprzednio od policjanta. Warto zaopatrzyć się w kopie obu dokumentów, gdyż z oryginałem musimy udać się do starostwa. Pośpiech jest zbędny, ponieważ służby cywilne mają 7 dni na dostarczenie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego. W urzędzie zostawiamy oryginały dokumentów oraz odbieramy dowód. Natomiast z kserokopią udajemy się do diagnosty w celu otrzymania potwierdzenia zdolności pojazdu do poruszania się.