W każdej miejscowości pojawiają się problemy braku miejsc parkingowych. Mieszkańcy coraz częściej narzekają na zaparkowane samochody, które nie są użytkowane przez właścicieli. Opuszczone, zajmujące miejsce a co gorsza zagrażające środowisku. Czy są na to sposoby? Czy straż miejska może odholować samochód, który długo stoi w jednym miejscu?
Czy straż miejska może odholować nasz samochód?
Służby porządkowe takie jak Straż Miejska czy Policja mają wiele praw co wiąże się z tym, że musimy być czujni, pozostawiając nasz samochód na dłuższy czas. Jeśli zastanawiamy się, czy straż miejska może odholować go w przypadku, kiedy stoi tam za długo, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Ma na to wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest stan techniczny auta. W przypadku, gdy stan samochodu wskazuje, iż nie jest on używany, prawdopodobnie może zostać on odholowany. Dzieje się tak ponieważ zajmuje on miejsce, a dodatkowo stwarza zagrożenie zarówno środowisku jak i innym uczestnikom ruchu. Co gorsze oprócz kosztów samego transportu zostają nam doliczone stawki za każdą rozpoczętą dobę przechowania samochodu na parkingu strzeżonym. Wszystkie koszty musimy pokryć z własnej kieszeni.
W jakich sytuacjach moje auto zostanie odholowane?
W jakich okolicznościach samochód może zostać odholowany? Wytycznych jest sporo. Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na znaki. Informacje na temat czasu postoju czy masy zaparkowanego pojazdu często są pomijane przez kierowców. Miejmy na uwadze fakt, że gdy obok miejsca, w którym pozostawiamy samochód, widnieje tabliczka z informacją o możliwości odholowania, nie zależnie od tego czy samochód pozostawimy prawidłowo, i tak zostanie on odtransportowany. Gdyż w tym miejscu parkowanie jest niedozwolone. Kolejnymi przykładami są miejsca oznaczone inwalidą, koperty lub nadzwyczajnie chodniki i trawniki. Kolejną sytuacją, kiedy samochód może być odholowany przez służby, to sytuacja, w której, kierujący pojazdem jest nietrzeźwy i nie ma z nim osoby, która mogłaby przejąć pojazd. Auto zostaje odebrane kierowcy i przekazane na parking strzeżony. Co wiąże się z dodatkowymi kosztami, a sam kierowca zostaje pociągnięty do odpowiedzialności za zaistniałą sytuację.